Ekonomi

Elon Musk’ın ChatGPT’ye rakip olacak yeni oyuncağı: TruthGPT

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın CEO’su Elon Musk, Fox News Channel’dan Tucker Carlson ile yaptığı röportajda Microsoft ve Google tarafından geliştirilen yapay zeka platformlarına meydan okumak için “TruthGPT” adlı bir yapay zeka (AI) platformu başlatacağını duyurdu. .

ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’yi eleştiren Musk, OpenAI’nin kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Microsoft ile yakın iş birliği içinde olduğunu söyledi. Musk ayrıca Google’ın kurucu ortağı Larry Page’i yapay zeka güvenliğini ciddiye almamakla suçladı.

Musk, katıldığı röportajda “TruthGPT” adını verdiği platformun evrenin doğasını anlamaya çalışacağını ve “maksimum gerçeği arayacağını” belirterek, “Geç başlıyor ama ben yaratmaya çalışacağım.” üçüncü bir seçenek.” açıklamasını yaptı.

Musk liderliğinde ‘yapay zekaya ara verin’ daveti yapıldı

Kar amacı gütmeyen Future of Life Enstitüsü tarafından 29 Mart 2023 tarihinde yayınlanan ve aralarında Musk’ın da bulunduğu binden fazla kişinin imzaladığı açık mektupta, gelişmiş yapay zeka robotlarının geliştirilmesine ortak güvenlik protokolleri çıkarılana kadar izin verilmesi talep ediliyor. bu tür yapay zeka robot tasarımları bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilir, uygulanır ve kontrol edilir. olmuştu

Mektupta, insanlarla rekabet halindeki yapay zeka sistemlerinin ekonomik ve siyasi aksamalar açısından toplum ve medeniyet için riskleri ayrıntılı olarak anlatılırken, yapay zeka geliştiricilerinin kontrol için politikacılar ve düzenleyici kurumlarla birlikte çalışmaya davet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu